Топ Новости

Владата против поскапување на водата во Општините

  • Вторник, Јан 30 2018


Донесени повеќе одлуки на 52-та седница на Владата, меѓу кои и одлука за разрешување на директорот на Агенцијата за алтернативен туризам Александар Донев.

Во своето денешно видео обраќање до медиумите, портпаролот на Владата на РМ, Миле Бошњаковски го објави следново:

- "Владата е против поскапувањето на цената на водата за пиење кон граѓаните и истовремено и препорачуваме на Регулаторната комисија повторно да ја преиспита оваа одлука со која цената се покачува;
- Таксистите не мора повеќе да познаваат англиски јазик за да обавуваат такси дејност;
- Разрешен директорот на Агенцијата за туризам.“

Владата на Република Македонија, од денеска (30.01.2018) ги активира мерките за ублажување на последиците од аерозагадувањето во град Скопје, како резултат на надминување над дозволените 200μg/m3 на мерните станици, изминатите 48 часа.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.