Топ Новости >

Владата го проширува списокот за транспарентност на функционерите

  • Сабота, Апр 21 2018

{flike}


И јавните и локални функционери транспарентно со трошоците, се заложбите на Владата што ја предводи СДСМ. Секој јавен функционер ќе биде обврзан да ги објавува своите трошења. Досега тоа е сторено со Алатката за трошење на премиерот, министрите и замениците министри во Владата на РМ на име репрезентации и патни трошоци, но со новиот заклучок на последната седница на Владата, кон таква обврска за транспарентност со трошоците се обврзани и судиите, и градоначалниците, и пратениците кои јавно ќе мораат да објавуваат колку трошеле.

Секој јавен функционер ќе биде обврзан да ги објавува своите трошења. Со владиниот заклучок обврската да ги објавуваат своите трошења по основ на репрезентации им се наметнува и на директорите на јавните претпријатија, органите на државната управа и акционерските друштва. Оние кои нема да ја испочитуваат оваа обврска ќе се соочат со санкции, опомени и казнувања.

- „Планот е нашата стратегија и оваа алатка да биде проширена на сите буџетски корисници, на локалната самоуправа, законодавната власт, судската власт и сите носители на јавни функции кои трошат пари на граѓаните тоа редовно да го објавуваат“ – изјави денеска министерот без ресор, Роберт Поповски.

Тој најави дека ќе следи втор извештај за трошењата на владини функционери кој ќе го опфати периодот од 1 декември 2017 година до 31 мај 2018.

На минатата седница одлучивме дека го прошириме составот и обврските на оние институци кои сметаме дека се значајни и треба да станат дел од оваа редовна практика. Воведуваме нова политичка култура на однесување. Ги задолживме директорите и замениците директори на јавните претпријатија, на самостојните органи на државната управа, акционерските друштва и органите во состав на министерства. Станува збор за педесетина на број кои влегуваат во овој втор прстен. Им укажавме до 20 јуни да ги достават информациите. Ова е многу значајно, граѓаните имаат право да знаат како се трош нивните пари и што се сработува со овие активности на носителите на јавни функции – рече министерот.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.