Топ Новости

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

  • Четврток, Мај 17 2018

 


- „Прва посета од ваков карактер, посета на британски премиер во Македонија, после долги години е круна на долгогодишното партнерство и пријателство.

Ќе продолжуваме да даваме причини низ демократските добрососедски односи, низ меѓународната соработка за клучните прашања, како што е одржувањето на регионалниот и светскиот мир, да ги одржиме и да ги унапредуваме билатералните односи со Велика Британија и да го добиеме заслуженото место како држава во семејството на демократиите, Европската Унија и НАТО“, истакна на денешниот заеднички прес со премиерката на Велика Британија, Зоран Заев, премиерот на Македонија.

Премиерката на Британија тереза Меј ги поддржа напорите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО, нагласувајќи ја силната подршка од Британија за тоа. Таа тоа го истакна на денешната тет-а-тет средба со премиерот Заев, а го повтори и на зедничката прес конференција пред големиот број медиуми.

-„Имате поддршка од Обединетото Кралство на овој пат. Сакаме да ја видиме Македонија како членка на овие асоцијации. Споделуваме воена експертиза со Вас, ја спроведуваме стратегијата на Македонија и како домаќини на самитот за Западен Балкан на Берлинскиот процес во јули, всушност ја докажуваме поддршката, преку подобрувањето на економската стабилност и негувањето на подобра политичка соработка и надминување на проблемите од последните 30 години, што ќе бидат во фокусот на овој самит“, истакна Тереза Меј на пресот во Скопје.

-„Вашата земја Премиере е интегрален дел од Европа и еден просперитетен западно-Балкански регион е од корист за сите, и за регионот и за Европа“, упати пораки за важност на нашата земја премиерката Тереза Меј кон премиерот на РМ Зоран Заев.
Повеќе од видеото:

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

Гевгелиски „Комуналец“ со полугодишна позитива

Зголемената цена на водата и комуналните услуги и нотарските платни налози ја

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.