Топ Новости

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

  • Петок, Мај 18 2018

 


Владата си достои на дадениот збор дека ќе го почитува гласот на граѓаните. 

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот „с.Коњско“.

Пресудни фактори за донесување на ваквата одлука на Владата се претходно добиените негативни мислења од страна на Министерството за животна средина и просторно планирање и Општина Гевгелија.

На споменатата 66-та седница на Владата на РМ, како 36 точка на дневен ред се најде и повторното разгледување за доделување концесија за детални геолошки истражувања, по претходно барање на Друштвото за трговија и услуги „Резервоар минералс Македонија“ ДООЕЛ Скопје.
Транспарентноста на дневниот ред на ВЕБ страната на Владата ги разгори дискусиите меѓу дел од граѓанството за божемен нов „дил“ на Владата со експлоататорите на минерални суровини, заинтересирани за наоѓалиштата на Кожуф планина. Некои нестрпливи за официјален одговор повикаа на нови протести, доколку Владата не ја почитува вољата на граѓаните искажана на референдум, април минатата година кога 98% од референдумските гласови на граѓаните беа „НЕ“ за рудници на Кожуф.

За да не се подгоруваат шпекулациите во прилог Ви презентираме и извадок од Записникот од 66 седница на Владата на РМ, поточно заклучокот за точка 36 и одбивањето на барањето на „Резервоар минералс Македонија“ ДООЕЛ Скопје за нови минерални истражувања на Кожуф планина, во локалитетот на село Конско, општина Гевгелија и дел од западната страна на Кожуф што припаѓа во атарот на Општина Кавадарци.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.