Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор
Топ Новости >

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

  • Вторник, Мај 22 2018

 


Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна затвор за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР.

Покрај ефективната казна судот го задолжи Поповски да ги надомести трошоците за кривичната постапка во износ од 296.523 денари и истите да ги плати во рок од 15 дена по правосилноста на пресудата. Судот го задолжи да ја надомести и штетата причинета кон МВР во износ од 27.894.522 денари, исто така во рок од 15 дена по правосилноста на пресудата.

По читањето на пресудата збор доби обвинителката Фатиме Фетаи која поради тежината на делото досудено според кривичниот законик на РМ член 353 став 5, поради злоупотреба на службена должност и овластувања и поради фактот што штетноста на последиците на кривичното дело појавниот имот се големи, а во контекст со фактот дека за овој обвинет се води и друго кривично дело од СЈО, а поради реална опасност од бегство, обвинителката Фетаи побара судот да определи мерка притвор. Тоа ќе биде доволна гаранција за успешно водење на постапката по следниот предмет на СЈО и нема да се случи бегство како во случајот на двајца обвинети кои с веќе во бегство во стрнска држава, со оглед на тоа што обвинетиот Ѓоко Поповски е веќе осуден од Кривичниот суд на РМ со ефективна казна затвор од 9 години.

Судот даде пауза од 40 минути за да се изјасни по барањето за притвор на СЈО.

По паузата, Судот изрече мерка притвор за осудениот Ѓоко Поповски.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Деца од Гевгелија на бесплатно летување во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјална политика на РМ денеска 56 дечиња од Гевгелија заминаа на седумдневен бесплатен одмор во Струга

Повеќе

Заврши асфалтирањето на улицата „Мицо Шаренков“

Одлагањето беше поради нивелирање на шахтите од атмосферската канализација

Повеќе

Невремето во гевгелиско однесе 1,783 милиони евра штета

Комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди утврди штети кај 322 физички лица и 14 правни субјекти на површина од близу 400 хектари

Повеќе

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.