Топ Новости

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

  • Вторник, Мај 22 2018

 


Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна затвор за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР.

Покрај ефективната казна судот го задолжи Поповски да ги надомести трошоците за кривичната постапка во износ од 296.523 денари и истите да ги плати во рок од 15 дена по правосилноста на пресудата. Судот го задолжи да ја надомести и штетата причинета кон МВР во износ од 27.894.522 денари, исто така во рок од 15 дена по правосилноста на пресудата.

По читањето на пресудата збор доби обвинителката Фатиме Фетаи која поради тежината на делото досудено според кривичниот законик на РМ член 353 став 5, поради злоупотреба на службена должност и овластувања и поради фактот што штетноста на последиците на кривичното дело појавниот имот се големи, а во контекст со фактот дека за овој обвинет се води и друго кривично дело од СЈО, а поради реална опасност од бегство, обвинителката Фетаи побара судот да определи мерка притвор. Тоа ќе биде доволна гаранција за успешно водење на постапката по следниот предмет на СЈО и нема да се случи бегство како во случајот на двајца обвинети кои с веќе во бегство во стрнска држава, со оглед на тоа што обвинетиот Ѓоко Поповски е веќе осуден од Кривичниот суд на РМ со ефективна казна затвор од 9 години.

Судот даде пауза од 40 минути за да се изјасни по барањето за притвор на СЈО.

По паузата, Судот изрече мерка притвор за осудениот Ѓоко Поповски.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.