Топ Новости >

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

  • Недела, Јун 17 2018

 

Со потпис на двајцата Премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас и парафирано од медијаторот на ОН Метју Нимиц, завшен 27 годишниот спор на Македонија со својот сосед Грција.

- „Ја завршивме својата државничка должност да решиме еден тридецениски застој од минатото“ оцени Премиерот на Грција Ципрас.
Премиерот на Македонија Зоран Заев на церемонијата пред потпишувањето на договорот порача дека:
„Градиме пријателство со Грција. Ќе бидеме партнери и сојузници. Тие ќе бидат наши поддржувачи. Заедно трасираме пат за стратешко партнерство, за придобивки за граѓаните на двете земји“.

Медијаторот на спорот доделен од ОН, Метју Нимиц изрази задоволство што денеска на неговиот роденден премиерите на двете држави му го врачиле најубавиот подарок - Договорот за решавање на речиси тридеценискиот спор од кој 24 години Обединетите Нации се специјален посредник во неговото донесување.

По церемонијата одржана во Псарадес, претставниците на двете делегации од Македонија и Грција, заедно со претставници на Европската Унија и Обединетите Нации, заминаа на заеднички ручек во Преспа, на територија на Република МАкедонија.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

Заев: Про-руски бизнисмени плаќале за насилни протести

Премиерот Заев во интервју за „BuzzFeed News“ изјави дека про-руските бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи кон НАТО со финансирање на насилни протести

Повеќе

Неподготвеноста на фирма подизведувач ја остави Гевгелија без вода

Фирмата „АДРА“ од Куманово дошла без алат на терен, а потребната опрема ја обезбеди Пожарната од Гевгелија, па работите на терен наместо два часа, траеја 12 часа

Повеќе

Гевгелија остана без вода

Цистерни за мобилна достава на вода ќе бидат лоцирани на 5 локации низ градот

Повеќе

Потсетување: Прекин на водоснабдувањето во цела Гевгелија

Во недела наутро од 3 до 8:30 часот ќе има прекин во снабдувањето со вода во Гевгелија, Мрзенци, Негорски бањи и индустриската зона Блокотехна. Наполнете вечерва некое шише вода за резерва

Повеќе

Обезбедени 3 милиони евра за регионални патишта во Гевгелија

Патните правци Прдејци-Смоквица, Миравци-Давидово, Гевгелија-Негорци ќе се санираат ова лето

Повеќе

Поцков: Намалување на цената за прочистување на отпадните води

Намалувањето треба да биде одобрено од Советот на општината и ќе важи од 1 август до крајот на 2018 година

Повеќе

Мицотакис: Скопје го доби НАТО пасошот

Лидерот на најголемата грчка опозициона партија се жали дека Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот, откако го отстапија македонскиот идентитет и македонскиот јазик

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.