Топ Новости

Вкупно 81 година затвор за напаѓачите на Села

  • Четврток, Јул 05 2018

 

Кривичниот суд денеска одреди вкупно 81 година затвор за сите седум обвинети за нападот на пратеникот Зијадин Села. Сите седумина се обвинети за обид за убиство на пратеникот.

Никола Војминовски, Кире Ѓорѓиевски и Александар Јаневски - Тошта добија по 13 години и 6 месеци затвор, а Оливер Ошавковски, Николче Димитриевски, Андреј Мицов и Коста Делов добија по 10 години и 6 месеци затвор.

Обвинителот Дарко Јакимовски од судот побара притвор до правосилноста на пресудата поради можност за бегство на осудените, а за двајца од обвинетите беше побаран куќен притвор поради влошена здравствена состојба.

Видео А1он.мк

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

Гевгелиски „Комуналец“ со полугодишна позитива

Зголемената цена на водата и комуналните услуги и нотарските платни налози ја

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.