Топ Новости

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

  • Петок, Јул 20 2018

 

Судијката Лидија Трајковска-Зимбовска, претседател на судечкиот совет за предметот „Труст“ денеска претпладне ја објави пресудата за обвинетите во овој случај.

Сеад Кочан е осуден на казна затвор од 6 години, Василије Авировиќ доби 3 години, а Сафет Ватиќ е ослободен од обвинение.
Сеад Кочан и Василие Авировиќ добија и забрана за вршење на дејност, професија, да бидат управители на правно лице, сопственици на правно лице, или членови на управни органи во траење од должината на изречената казна затвор. Исто така судот им изрече и забрана за учество на јавни повици, тендери во истото времетраење од должината на затворската казна.

Обвинетите Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ според обвинението формирале конзорциум и со лажни документи добиле тендер за ископ на јаловина во „РЕК Битола“.

Тие во завршните зборови пред судот се изјаснија дека не чувствуваат вина за делото за кое се товарат.

СЈО побара фирмите „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ преку конфискација да вратат во државниот буџет 17 милиони евра, односно 1 милијарда и 60 милиони денари колку што изнесува против правно стекнатата имотна корист на двете фирми. Доколку фирмите немаат имот, должноста за конфискација ќе падне на терет на имотот на правните следбеници, или на терет на новните основачи.

Обвинетелот од СЈО ја поздрави ваквата одлука за конфискација на судот: "За прв пат е имаме Бруто принцип на конфискација. Му честитам на судот за ваквата пресуда.“

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовна полициска заштита за осумтемина пратеници

Од МВР велат дека пратениците не побарале заштита, туку полицијата одлучила тоа

Повеќе

Премиерот на „Валандовска ракијада 2018“

Премиерот Зоран Заев заедно со лозарите од регионот со манифестацијата го

Повеќе

Заев: Задено напишавме историја

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни

Повеќе

Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа

Повеќе

Гевгелија и Богданци викендов без струја

Десет часовен дводневен прекин заради неопходни интервенции најавуваат од ЕВН

Повеќе

Метју Палмер во понеделник доаѓа во Македонија

Функционер на САД во дипломатска мисија пред македонското исполнување на

Повеќе

Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен

Повеќе

Гевгелија и околината без електрично напојување

ЕВН - КЕЦ Гевгелија за петок 19 октомври најавува нов прекин на електично

Повеќе

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.