Заев: Референдумот е точката во која ќе се спојат иднината на нашата Македонија и на нашата Европа
Топ Новости >

Заев: Референдумот е точката во која ќе се спојат иднината на нашата Македонија и на нашата Европа

  • Вторник, Јул 31 2018

 

На конференцијата за медиумите, во име на Владата на РМ, зборуваше премиерот Заев. Неговото обраќање пред македонската јавност ви го пренесуваме во целост:

Почитувани граѓани на Република Македонија,

Вчера Собранието го утврди датумот на референдумот – го имаме Денот кој ќе ја означи пресвртницата во нашата историја. Денот кој е точка на одлука за нашата иднина.

На нас граѓаните, на секој од вас поединечно му е дадена шанса да донесе голема одлука.

Сега е време за одлука!

Сетете се на референдумот од 1991 година, голема одлука на голем, државотворен народ кој се определи за својата иднина во независна држава.

Тогаш покажавме дека сме народ кој учи од историјата. Народ поучен од историјата дека нема да ги повторува нејзините трауми. Дека знае да избере иднина.

Секој од нас е должен да ја преземе одговорноста за својата иднина, а со тоа и за иднината на наша земја.

Вашиот глас е ваше право. Не дозволувајте некој - било кој - да ви го одземе или да го злоупотреби тоа право.

Ве повикувам да докажете дека никој не може да ве поколеба да изберете.

Излезете и изберете.

Јас лично се обврзувам дека ќе го почитувам исходот од вашиот демократски избор, без разлика на резултатот. Тој резултат, таа ваша воља ќе се почитува!

Јас силно верувам во одлуката на нашите граѓани и уверен сум дека Татковината ќе ја биде. Македонија ќе стане членка на ЕУ и НАТО, а македонскиот народ вечно ќе биде македонски народ и вечно ќе зборува македонски јазик. Бидете и вие креатори на таа вечност.

Уверен сум дека со вашиот глас на референдумот нема да дозволите некој Македонија и понатаму да ја држи во заложништво!

Раководството на опозицијата сака да ја попречи и да ја одложи нашата иднина. Тие велат дека би можеле да добијат подобар договор.

Имаа 10 години да направат договор, но поважно им беше да нè држат искарани со сите соседи, додека си играат со стиропор споменици, отколку да изградат иднина. На името ставаа придавки, додавки и загради, без да го заштитат идентитетот македонски. Тајно преговараа додека Македонија ја држеа заробена во неуспех.

Не, драги граѓани, нема да донесат подобар договор оние кои на Македонија ѝ донесоа од лошо-полошо.

Со години бараа референдум, и сега, кога Собранието носи одлука дека треба да се чуе гласот и вољата на граѓаните, истите тие срамно го напуштија Парламентот и бегаат од одговорност.

Ова е време за клучни, историски одлуки за нашата земја, а не време за бегство.

Уште еднаш: Им се обраќам и на сите чесни членови на ВМРО ДПМНЕ. Вам вратата ви е отворена, исто како што е отворена вратата за успех на цела Македонија и за успех на сите граѓани.

Јас презедов ризик за себе, направив чекор. Затоа што е важно за Македонија и за иднината за Македонија.

Имате и вие обврска како и сите граѓани, да направите чекор, да ја обезбедите иднината на Македонија

Направете го вистинскиот избор. Ова е моментот за одлука. Сега е време за храбри чекори за Татковината, време за патриотски одлуки.

Од денеска тргнуваме силно и никој не може да не сопре. Како никогаш порано, одлучни и решителни, Македонија да успее! И ќе успее!

Наместо мрак, неизвесност, изолација, Ве повикувам да изберете светлина и иднина!

Референдумот е точката во која ќе се спојат иднината на нашата Македонија и на нашата Европа.

Да го направиме овој референдум последен одговор на авторитаризмот.

Јас сум апсолутно уверен дека вашиот збор ќе дојде од препознавањето на местото на нашата земја во Европската Унија и НАТО. Уверен сум дека вашиот збор ќе биде порака за целиот свет дека Македонците, заедно со своите сограѓани, Албанците, Србите, Турците, Власите, Ромите, Бошњаците и другите, направија избор достоинствен за нивната препознаена и призната историја, за нивното место во друштвото на народите.

Ве повикувам сите вас, да гласате слободно и со гордост, да кажете ДА за да ги зграбиме можностите кои ни ги нуди Европската Унија, да кажеме ДА за гарантирана стабилност и безбедност преку членството во НАТО, да кажеме ДА за признаен и потврден национален македонски идентитет, јазик и култура.

Време е за одлука, за нас, за нашите идни генерации, за нашата иднина.

За иднината на Република Македонија!

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.