Топ Новости

Ангела Меркел со државнички почести пречекана во Скопје

Сабота, 08 Септември 2018

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна ви Скопје во месецот кој завршува со референдумот за Договорот за името и евроатлантските интеграции

 

 

На платото пред зградата на Владата претпладнево имаше свечен пречек за германската делегација предводена од канцеларката Ангела Меркел по што започнаа разговорите меѓу двете владини делегации.

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна ви Скопје во месецот кој завршува со референдумот за Договорот за името и евроатлантските интеграции. Германија е поддржувач на македонската евро-атланска интеграција.

Македоноскиот премиер Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел се видоа неколкупати годинава. Меркел во Берлин го прими Заев во февруари и тогаш ги охрабри двете страни, Македонија и Грција да најдат компромис за проблемот со името. Подоцна, во текот на разговорите германската канцеларка се гледаше и со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Меркел и Заев повторно се видоа и во Брисел, на самитот на НАТО летово, кога земјава ја доби и поканата за зачленување во Алијансата.

Меркел е првиот канцелар кој доаѓа во Македонија, по Герхард Шредер кој накратко ја посети земјава за време на косовската криза во 1999 година. Таа дојде на функцијата канцелар во 2005 година, веднаш по Шредер.

Last modified on Сабота, 08 Септември 2018 - 14:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.