Топ Новости

ВМРО-ДПМНЕ: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

  • Среда, Сеп 12 2018

 

 

 ВМРО-ДПМНЕ по повеќечасовна дебата на највисоките партиски органи одлучи секој граѓанин сам да одлучи како ќе гласа на 30 септември. Со ова се потврдија информациите дека партијата на Христијан Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот, ниту да се гласа против, туку ќе остави нејзиното членство и симпатизерите сами да одлучат. 

Долгонајавуваниот одговор на ВМРО-ДПМНЕ во однос на референдумското изјаснување на нивното членство го искажа синоќа лидерот Христијан Мицковски на одржан прес пред медиумите. Тој истакна дека не се согласува со договорот со Грција, но потенцираше дека е за членството во ЕУ и НАТО. Силно е против договорот зошто се коси со принципите на оваа земја. Ја критикуваше владата која започнала жестока кампања за референдумот и троши милионски суми и си игра со емоциите на граѓаните. 

„ВМРО-ДПМНЕ е за членство во ЕУ и НАТО, тие се нашите пријатели. Ние сме на страната на оние кои аргументирано се против договорот од Преспа. Владата започна кампања која вреди милион евра, а во кампањата нема ништо за договорот за промена на името. Си играат со емоциите на луѓето им создаваат лажни надежи. Тие на тој начин сакаат да избегнат од одговорноста.“ - истакна Мицкоски. 

Тој потенцираше дека прашањето за името е најважно за граѓаните и е прашање кое задира во историјата и се однесува на минатото, но и на младите. Партијата по консултациите со граѓаните, партиските состаноци и ставот дека договорт е неприфатлив за нив, одлучила: 

- „Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување“ - истакна Мицкоски и додаде - Треба да го слушате вашето срце“. 

Тој го повика и премиерот Заев на тв дуел за да се разговара за договорот и сите суштински прашања кои останале отворени од последно одржаниот дуел пред четири месеци. 

Иако повика на дуел, и одговори на суштински прашања, Мицковски по завршувањето на пресот и исчитувањето на претходно подготвениот одговор на партијата во врска со претстојниот референдум, ги повика новинарите на прашања, на кои не им кажа кога ќе им одговори и ја напушти прес салата во седиштето на партијата. Новинарите останаа без можност за дополнителни прашања и одговори во врска со темата од пресот за односот на партијата и лично членовите на раководството кон референдумот.

  


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.