Топ Новости

ВМРО-ДПМНЕ: Секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Среда, 12 Септември 2018

ВМРО-ДПМНЕ по повеќечасовна дебата на највисоките партиски органи одлучи секој граѓанин сам да одлучи како ќе гласа на 30 септември

 

 

 ВМРО-ДПМНЕ по повеќечасовна дебата на највисоките партиски органи одлучи секој граѓанин сам да одлучи како ќе гласа на 30 септември. Со ова се потврдија информациите дека партијата на Христијан Мицкоски нема да повика на бојкот на референдумот, ниту да се гласа против, туку ќе остави нејзиното членство и симпатизерите сами да одлучат. 

Долгонајавуваниот одговор на ВМРО-ДПМНЕ во однос на референдумското изјаснување на нивното членство го искажа синоќа лидерот Христијан Мицковски на одржан прес пред медиумите. Тој истакна дека не се согласува со договорот со Грција, но потенцираше дека е за членството во ЕУ и НАТО. Силно е против договорот зошто се коси со принципите на оваа земја. Ја критикуваше владата која започнала жестока кампања за референдумот и троши милионски суми и си игра со емоциите на граѓаните. 

„ВМРО-ДПМНЕ е за членство во ЕУ и НАТО, тие се нашите пријатели. Ние сме на страната на оние кои аргументирано се против договорот од Преспа. Владата започна кампања која вреди милион евра, а во кампањата нема ништо за договорот за промена на името. Си играат со емоциите на луѓето им создаваат лажни надежи. Тие на тој начин сакаат да избегнат од одговорноста.“ - истакна Мицкоски. 

Тој потенцираше дека прашањето за името е најважно за граѓаните и е прашање кое задира во историјата и се однесува на минатото, но и на младите. Партијата по консултациите со граѓаните, партиските состаноци и ставот дека договорт е неприфатлив за нив, одлучила: 

- „Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување“ - истакна Мицкоски и додаде - Треба да го слушате вашето срце“. 

Тој го повика и премиерот Заев на тв дуел за да се разговара за договорот и сите суштински прашања кои останале отворени од последно одржаниот дуел пред четири месеци. 

Иако повика на дуел, и одговори на суштински прашања, Мицковски по завршувањето на пресот и исчитувањето на претходно подготвениот одговор на партијата во врска со претстојниот референдум, ги повика новинарите на прашања, на кои не им кажа кога ќе им одговори и ја напушти прес салата во седиштето на партијата. Новинарите останаа без можност за дополнителни прашања и одговори во врска со темата од пресот за односот на партијата и лично членовите на раководството кон референдумот.

  

Last modified on Среда, 12 Септември 2018 - 04:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.