Топ Новости

Обраќање на Премиерот Заев во Европскиот парламент

  • Четврток, Сеп 13 2018

 

 

Точно напладне, во салата на Европскиот Парламент, пред бројните пратеници денеска се обрати премиерот на РМ Зоран Заев.

- „Како премиер, во име на граѓаните на Република Македонија зборувам пред Вас на македонски јазик“.

Тој во својот говор ги потенцираше историските вредности на договорите за добрососедство со Бугарија и Грција и со таков позитивен приод на работите со соседите верува на позитивни перспективи во европското семејство, кон кое цели Македонија.

- „Горди сме што нашата сакана земја конечно има шанса да го заокружи членството на Европската Унија и НАТО. Можам да почуствувам колку сме блиску до остварување на сонот на европска Македонија, рече Заев пред европратениците.

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пречистителна станица кај Вардар утре ќе биде предадена во употреба

Капиталниот проект вреден 10,6 милиони евра е реализиран со трилатерална

Повеќе

Гевгелија од хотелски станува и транзитен угостителски центар

Гевгелија освен транзитна делница од меѓународниот пат „Пријателство“ стана и

Повеќе

Владата ги намалува тарифите на нотарите и извршителите

Извршителите повеќе нема да можат да наплаќаат енормно високи суми од граѓаните

Повеќе

Ветровита Гевгелија

Веќе 21 час Гевгелија е под ветровит налет со јачина од 50 до 70 километри на

Повеќе

Министерот Димитров денес во Миравци

Министерот за Надворешни работи Никола Димитров денес на граѓанска трибина во

Повеќе

Европската Унија со грантови за 30 општини во државата

Еден милион евра од Европската Унија наменети за развојни планови на 30 општини

Повеќе

Откриени 120 илегални мигранти во гевгелиско и Богданци

Во две одделни акции на МВР спроведени на 22 и 23 септември во реонот на

Повеќе

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.