Топ Новости

Обраќање на Премиерот Заев во Европскиот парламент

Четврток, 13 Септември 2018

Пораки за иднината на Македонија и европските перспективи на државата

 

 

Точно напладне, во салата на Европскиот Парламент, пред бројните пратеници денеска се обрати премиерот на РМ Зоран Заев.

- „Како премиер, во име на граѓаните на Република Македонија зборувам пред Вас на македонски јазик“.

Тој во својот говор ги потенцираше историските вредности на договорите за добрососедство со Бугарија и Грција и со таков позитивен приод на работите со соседите верува на позитивни перспективи во европското семејство, кон кое цели Македонија.

- „Горди сме што нашата сакана земја конечно има шанса да го заокружи членството на Европската Унија и НАТО. Можам да почуствувам колку сме блиску до остварување на сонот на европска Македонија, рече Заев пред европратениците.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

Заев: Аларм за борба против лажни вести и манипулации

За лажното претставување на двајца руски комичари како поранешниот претседател

Повеќе

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во

Повеќе

Апликацијата „МојДДВ“ до сега ја симнале близу 58.000 граѓани

За четири дена од почетокот на примената на апликацијата „МојДДВ“, од 1 јули

Повеќе

Заев: Берлинскиот процес е водилка за европски развој на нашиот регион

Во Познањ, Полска, вчера и денеска се одржува Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел

Повеќе

Градинката во Миравци со нова ограда

По две недели работа на терен заврши оградувањето на двориштето на Детската

Повеќе

Владата одлучи: „Еуромакс“ не доби дозвола за експлоатација на руди за Иловица

На денешната седница Владата го одби барањето за издавање дозвола за „Иловица“,

Повеќе

Претседателот Пендаровски во посета на јужната граница и Транзитниот Центар за

Претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.