Апелација ја потврди пресудата за Груевски

Петок, 05 Октомври 2018

Казната од две години затвор за случајот „Тенк“ денеска потврдена од Апелациониот суд во Скопје

 

 

Апелациониот суд Скопје како неоснована ја отфрли жалбата на екс премиерот Никола Груевски за предметот „Тенк“ и ја потврди казната од две години затвор.

Апелација одлучи Ѓоко Поповски да добие намалување на казната од 6 ипол години на 4 и пол години затвор.

Жалбите на обвинетиот Никола Груевски од Скопје изјавени лично и преку неговите бранители Апелација ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост.

После ова, Груевски треба да добие упатен акт од судија за извршување санкции за тоа кога да се јави во затвор на отслужување на казната.

 

Last modified on Петок, 05 Октомври 2018 - 12:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.