Пресудата за Груевски стаса до Кривичен

Петок, 19 Октомври 2018

Казната затвор од 2 години потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен суд во Скопје

 

 

Казната затвор од 2 години затвор за екс премиерот Никола Груевски а потврдена од Апелација денеска пристигна во Кривичен суд во Скопје.

Потврдената осудителна пресуда станува правосилна и извршна, а се однесува за случајот „Тенк“ за набавката на блиндираниот мерцедес вреден 600.000 евра. Екс премиерот Груевски со влијание за набавка и протежирање на веќе одбран трговски оператор ја злоупотребил службената положба и на 5 октомври годинава Кривичниот суд во Скопје одреди дека е виновен, и му изрече казна затвор во траење од две години.

– „Пресудата ќе биде распределена на понатамошно постапување кај судија за извршување санкции кој во следниот период треба да изготви упатен акт и да го испрати до странките во постапката“ – велат од судот.

Со оваа пресуда екс премиерот Никола Груевски треба да одлежи 2 години затвор, а поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски 4 години и 6 месеци откако Апелација му ја намали казната од 6 години и 6 месеци.

Според Законот за извршување санкции, судијата е должен најдоцна во рок од осум дена да постапи по одлуката.

„Повикувањето за извршување на казната затвор на осуденото лице се врши на начин што лично му се доставува упатен акт во кој е означен денот кога треба да се јави во определена установа“, пишува во законот.

Датумот кога ќе треба Груевски да се јави во затвор судијата треба да го определи на тој начин што ќе му остави најмалку 8, а најмногу 13 дена од денот на приемот на упатниот акт.

Ако екс премиерот не се јави во затвор, тогаш присилно ќе биде спроведен и ќе ги сноси трошоците.

Според праксата, Груевски би требало да биде упатен во затворот во Шуто Оризари каде се издржуваат затворски казни до 3 години.

Ѓоко Поповски веќе се наоѓа во притвор.

Last modified on Петок, 19 Октомври 2018 - 15:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.