Собранието донесе одлука за уставни измени со 80 гласови

Петок, 19 Октомври 2018

Доцна вечерва две третини од пратениците ги поддржаа уставните измени и со тоа го ослободија патот на Македонија кон Европската унија и НАТО

 

 

 

Собранието вечерва на 10 минутното продолжение на 61-та седница простапи кон гласање на одлуката за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија.

Во електронското гласање 80 пратеници се изјаснаа ЗА, а дел од пратениците на опозицијата станаа од своите столчиња и не учествуваа во гласањето.

Координаторот на ВМРО ДПМНЕ, Данев побара поединечно изјаснување на пратениците по одлуката, во оваа за него наречена историска ноќ. Секретарот на Собранието пристапи кон поединечно читање на пратениците и усмено изјаснување на сите од присутните.

По завршената постапка на јавно усно изјаснување, Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери констатира дека е потврдено електронското гласање и дека 80 пратеници биле „ЗА“ одлуката, а 39 пратеници се изјасниле „против“.

Со тоа Претседателот Талат Џафери констатира дека е донесена со потребното законско двотретинско мнозинство одлуката кон пристапување за измени на Уставот на РМ.

Одлуката се објавува во Службен весник на РМ и стапува во сила веднаш.

Согласно законските процедури пратениците изгласаа и заклучок со кој што ја задолжија Владата во рок од 15 дена да му достави нацрт текст на амандмани за измени на Уставот на Република Македонија.

Седницата на Собранието на РМ започна во 22:30 и заврши во 22:40 минути.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.