Заев: Задено напишавме историја

Сабота, 20 Октомври 2018

Премиерот Заев на прес-конференција по изгласувањето на постапката за уставни измени изјави: Ова е одлука на херои кои заедно пишуваат историја и иднина за нашите поколенија

 

 

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на пратениците од мнозинството и со дел од членовите на Владата, одржа прес-конференција по двотретинското изгласување на постапката за уставни измени во Собранието на РМ. Во своето обраќање тој порача:

Почитувани граѓани, заедно напишавме историја!

Собранието, следејќи ја волјата на граѓаните, со 2/3 мнозинство овозможи да зачекориме низ отворените порти во најголемите западни сојузи во светот.

Патот кон членство во ЕУ и НАТО штотуку започна. Ни претстои работа низ парламентарниот процес за усогласување на амандманите на Уставот. Ќе работиме на помирувањето, простувањето и националното обединување. Паралелно, останува да се фокусираме на спроведување на неопходните реформи за да ги постигнеме европските стандарди. Правото и правната држава се наша обврска и од тоа нема и нема да има отстапки.

Сакам и најискрено да му се заблагодарам на секој пратеник за историската одлука. Особено сакам да им се заблагодарам на храбрите членови на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, кои го ставија интересот на државата над партиските интереси и гласаа ЗА.

Денеска дадовме нов почеток на промените. Мора да го продолжиме, во коалиција со граѓаните, за иднината на нашата земја. Македонија оди по еден единствен пат.

Да живее Македонија. Да живеат граѓаните на Македонија!

  

Last modified on Сабота, 20 Октомври 2018 - 19:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.