Ново поевтинување на горивата

Понеделник, 26 Ноември 2018

Од вечерва на полноќ бензините поевтинуваат за 4, а дизелот за 3,5 денари за литар

 

 

 

Регулаторната комисија за енергетика ја намалува цената на горивата. Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат за четири денари по литар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 3,5 денари по литар.

Со одлуката на РКЕ цената на ЕУРОСУПЕР 95 ќе иснесува 63 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР 98 ќе има цена од 65 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ ќе изнесува 61 денар, а екстра лесното масло ќе се продава за 49,5 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 31,8 денари за килограм.

Ваквата одлука на Регулаторната комисија за енергетика е донесена врз основа на движењето на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првите капачи во Дојран

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен

Повеќе

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.