Ќе се реновира Полициската станица во Гевгелија

Четврток, 27 Декември 2018

Во програмскиот план на Министерството за внатрешни работи на РМ  за следната 2019 година е и реновирањето на осум полициски станици во државата, меѓу кои и во Гевгелија

 

 

Во програмскиот план на Министерството за внатрешни работи на РМ за следната 2019 година е и реновирањето на осум полициски станици во државата, како дел од ангажманот за подобрување на условите за работа на полициските службеници и во 2019.

За таа цел предвидено е реновирање и доопремување на Полициските станици во Гевгелија, но и во Кочани, Дебар, Виница, Валандово, Крива Паланка, Карпош и Делчево.

Ангажираноста на вработените, но и бројните граѓани кои ги користат услугите на ова Министерство заслужуваат подобри услови за вработените, заради овозможување подобра услуга за граѓаните.

Инестициониот влог на министерството за реновирање на 8-те полициски станици во државата во текот на 2019 година е 70 милиони денари. Во изминатите годинаипол, (2018 и втората половината од 2017) од страна на МВР вложени се 25 милиони денари за реконструкција на 18 објекти - полициски станици во поодделни општини низ државата.

 

Во овој контекст миситерот Оливер Спасовски на годишната средба со полицискиот Синдикат одржан во Охрид, истакна:

- „Подобрувањето на статусот и условите на работа, сфатени и како загарантирани права на полициските службеници се наш заеднички интерес, оти логиката е едноставна - само задоволен полициски службеник е ефикасен и професионален полициски службеник.

Оттаму, реализираните активности за набавка на униформи за полициските службеници, проектот за санација и реконструкција на објектите во кои што тие работат и ги извршуваат своите работни задачи, кој што патем речено ќе продолжи и во наредната 2019-та година, зголемувањето на платите на униформираните полициски службници, ние ги разбираме само како дел од базичните предуслови кои што треба да не донесат до посакуваната цел - професионална, функционална и ефикасна полиција како сервис на граѓаните.

Се стремиме кон цели што треба повторно да и ја вратат улогата и местото на полицијата во едно модерно, демократско и слободно општество, да го вратат нејзиното реноме и достоинство“, истакна министерот Оливер Спасовски.

 

Last modified on Четврток, 27 Декември 2018 - 20:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.