Првиот ден од Божиќ-7 јануари е неработен ден

  • Недела, Јан 06 2019

 

 

Според Програмата за неработни денови во 2019 - првиот ден од Божиќ е неработен за граѓаните од православна вероисповед.

Ова го објави Министерството за труд и социјална политика, кој соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 7 јануари 2019 година (понеделник), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.
Исто така, Министерството објави дека 6 јануари 2019 годинa- Бадник, ден пред Божик, согласно со Законот за празниците, беше неработен ден, но сведоци сме колку маркети и угостителски објекти работеа за снабдување и услужување на потрошувачите.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, им испорача честитки за Божиќ на граѓаните од православната вероисповед.

Првиот месец од годината, јануари, покрај Новогодишниот празничен ден, Бадник и Божиќ има уште два неработни празнични дена. Тоа се:
- 19 јануари (сабота) во чест на Богојавление, или познат како Водици, што го празнуваат граѓаните од православна вроисповед и
- 27 јануари (недела) - Свети Сава, за граѓаните од српската заедница во РМ.

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и

Повеќе

Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на

Повеќе

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.