Поевтинуваат горивата за 2,5 и 3 денари

Вторник, 08 Јануари 2019

Со одлука на Регулаторна комисија за енергетика од вечерва на полноќ поевтинуваат горивата

 

 

 

Регулаторната комисија за енергетика од вечерва на полноќ ги поевтинува горивата од 2,5 денари до 3 денари по литар.

Со оваа одлука малопродажните цени на бензините се намалуваат за 2,5 денари за литар и новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 58,5 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 60,5 денари за литар.

Дизел горивата поевтинуваат за три денари по литар, со што новата цена на Еуродизел е биде 55 денари. Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава по цена од 43,5 денари за литар.

Со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика се намалува и цената на мазутот за 2,227 денари по килограм и со тоа малопродажната цена на мазутот ќе изнесува 25,949 денари за килограм.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.