Парламентот ги изгласа уставните амандмани

Петок, 11 Јануари 2019

Со 81 гласови „за“  исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

 

 

Вечерва во 19 часот Републичкиот Парламент заврши со амандманската расправа за измени во Уставот на државата.

Со двотретинско мнозинство се изгласаа уставните амандмани со кои се исполнува макеоднскиот дел од Преспанскиот договор меѓу Грција и Македонија, потпишан на 18 јуни 2018 година.

За сите амандмани се гласаше со 81 глас „ЗА“ и ниту еден против.

Со ваквиот собраниски ден пратениците останаа на нивото на својата задача за обезбедување на иднината на Македонија со отварање на „портите“, преку соодветните  правните потези, за евроатланските интеграции на земјата. 

 

Last modified on Петок, 11 Јануари 2019 - 19:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.