Топ Новости

Тројца екс министри во притвор, четвртиот се повика на имунитет

Петок, 01 Февруари 2019

Поранешни министри и еден заменик министер во Министерството за земјоделство се осомничени дека го оштетиле државниот буџет за 1,4 милиони евра

 

 

Поранешни министри и еден заменик министер во Министерството за земјоделство се осомничени дека го оштетиле државниот буџет за 1,4 милиони евра. Одредена им е мерка триесет дневен притвор на Ацо Спасеновски и Михаил Цветков, како и ексзаменик-министерот Кристијан Делев. Четврто обвинет е и поранешниот министер Љупчо Димовски, кој е актуелниот пратеник, и во однос на мерката притвор се повика на пратеничкиот имунитет.
Наместо одолговлекување на истрагата и одговорноста за неодговорно однесување со државниот имот, Собранието за утре закажа итна седница на која ќе одлучува за имунитетот на Љупчо Димовски.

Притвор добија поранешниот министер Михаил Цветков и поранешниот заменик министер Кристијан Делев, а поради влошена здравствена состојба куќен притвор му е одреден на Ацо Спасеноски кој доставил медицинска документација до обвинителството.

Осомничените министри за земјоделство го оштетиле буџетот од над 1,4 милиони евра.
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори истрага против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување при јавни набавки.

- „Лицата се осомничени дека во својство на министри за земјоделство, шумарство и водостопанство и нивни заменици во одреден период склучувале договори за закуп на земјоделско земјиште, кои не ги раскинувале иако закупувачите не го плаќале надоместокот за закуп. Станува збор за досега утврдени 584 договори за закуп на земјоделско земјиште на разни локации низ државата. На овој начин била предизвикана штета на Буџетот на Република Македонија во износ од 88.467.607 денари (над 1,4 милиони евра)“, соопштија од Обвинитеслтвото за гонење организиран криминал и корупција.

 

Last modified on Петок, 01 Февруари 2019 - 23:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.