Топ Новости

Државна социјална пензија за лицата без оформен стаж

  • Недела, Фев 03 2019

Заев: Македонија ја правиме солидарна држава и ги враќаме парите назад кај граѓаните

 

 

За лицата над 65 години кои немаат оформен работен стаж и се без примања за егзистенција преку државната социјална пензија ќе им се помогне да имаат достоинствен живот. Износ во вредност од 40% од просечната пензија ќе им биде доделена и на овие лица. Тоа го истакна премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид, каде се зборуваше на тема „Силна економија, шанса за сите!“

- „Преку државната социјална пензија помагаме на најранливите категории на граѓани со 40% од просечната пензија. Социјалната помош ја зголемивме за 300% и со тоа Македонија ја правиме солидарна држава и ги враќаме парите назад кај граѓаните“, истакна Заев пред многубројните граѓани присутни на трибината во Охрид.

Нема зијан за државата ако најде безброј алатки како да ги враќа парите назад кон граѓаните, затоа што тие ги трошат парите, ги плаќаат сметките, даноците, кредитите. Од тие причини донесовме повеќе мерки:

✅ Евтина тарифа на струјата;
✅ Укинување на радиодифузната такса;
✅ Намалувањето на извршителските и нотарските трошоци;
✅ Намалени казни и воведување опомена пред казна;
✅ Државна социјална пензија за најранливите категории граѓани над 65 години;
✅ Зголемен тренд на домашни и странски инвестиции поради економските политики.

Во иднина ќе носиме уште мерки, бидејќи единствено граѓани со високо ниво на приходи во своите семејства ја раздвижуваат и економијата и државата, порача премиерот Заев.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актерот Дац му подри метла на Заев

Инспириран од резултатите од првиот изборен круг и воздржаноста на некои од

Повеќе

Пендаровски води со 4.596 гласови

 

На петтите претседателски избори одржани во неделата, на 21 април,

Повеќе

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК,

Повеќе

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција

Повеќе

Претседателски избори 2019 - ден на гласање

 

 

Петтите по ред Претседателски избори во Македонија денеска се

Повеќе

Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на

Повеќе

Средба на Заев и Анѓушев со бизнисмени од Гевгелија

 

Компаниите да ги искористат мерките за унапредување на соработката со

Повеќе

Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев во обиколка на системот за

 

 

- „Надминат е сериозниот проблем за водоснабдување од 2012 година и

Повеќе

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна,

Повеќе

Општина Дојран со добри дела за децата

Ангов: „Секогаш сме тука за доброто на децата. Тие се и ќе останат врвен

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.