Топ Новости

Државна социјална пензија за лицата без оформен стаж

Недела, 03 Февруари 2019

Заев: Македонија ја правиме солидарна држава и ги враќаме парите назад кај граѓаните

 

 

За лицата над 65 години кои немаат оформен работен стаж и се без примања за егзистенција преку државната социјална пензија ќе им се помогне да имаат достоинствен живот. Износ во вредност од 40% од просечната пензија ќе им биде доделена и на овие лица. Тоа го истакна премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид, каде се зборуваше на тема „Силна економија, шанса за сите!“

- „Преку државната социјална пензија помагаме на најранливите категории на граѓани со 40% од просечната пензија. Социјалната помош ја зголемивме за 300% и со тоа Македонија ја правиме солидарна држава и ги враќаме парите назад кај граѓаните“, истакна Заев пред многубројните граѓани присутни на трибината во Охрид.

Нема зијан за државата ако најде безброј алатки како да ги враќа парите назад кон граѓаните, затоа што тие ги трошат парите, ги плаќаат сметките, даноците, кредитите. Од тие причини донесовме повеќе мерки:

✅ Евтина тарифа на струјата;
✅ Укинување на радиодифузната такса;
✅ Намалувањето на извршителските и нотарските трошоци;
✅ Намалени казни и воведување опомена пред казна;
✅ Државна социјална пензија за најранливите категории граѓани над 65 години;
✅ Зголемен тренд на домашни и странски инвестиции поради економските политики.

Во иднина ќе носиме уште мерки, бидејќи единствено граѓани со високо ниво на приходи во своите семејства ја раздвижуваат и економијата и државата, порача премиерот Заев.

 

Last modified on Недела, 03 Февруари 2019 - 02:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.