СДСМ и коалицијата одлучија - Пендаровски е заеднички кандидат за претседател

Петок, 01 Март 2019

СДСМ и 26 коалициони партнери со еден претседателски кандидат - Стево Пендаровски, излегоа вечерва по заедничката средба во хотелот Хилтон во Скопје

 

 

СДСМ и 26 коалициони партнери со еден претседателски кандидат - Стево Пендаровски, излегоа вечерва по заедничката средба во хотелот Хилтон во Скопје.

Пендаровски беше кандидат и на последните претседателски избори кога успеа да освои речиси 400.000 гласови во 2014-тата година, за време на најсилното владеење на режимот на Груевски.

На Конгресот на СДСМ во недела ова треба да биде и официјално потврдено.

Истовремено вечерва ЛДП одлучи да не оди со свој кандидат, туку да го поддржи консензуалниот заеднички претседателски кандидат.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по партиската одлука во 20 часот, пред седиштето на партијата излезе со изјава дека Пендаровски е натпартиски заеднички кандидат, човек кој верува во интеграционата политика на државата, човек кандидат за сите.
За останатите министри од СДСМ кои беа во трката за кандидатура, Заев истакна дека тие има што уште да сработат како министри.

Видео од изјавата на Заев по средбата со коалиционите партнери - превземено од А1.он.  

Last modified on Петок, 01 Март 2019 - 22:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.