Паднаа затворски пресуди за „Титаник 2“

Петок, 08 Март 2019

Тачи со пресуда од 3 години и 2 месеци, Мијалков со пресуда од три години затвор

 

 

Судијата на денешното читање на пресуда за предметот „Титаник 2“ што го поднесе СЈО, а се однесува на изборни нерегуларности, им изрече пресуда „Виновен“ и казна затвор во траење на:
1. Мендух Тачи 3 години и 2 месеци;
2. Бедредин Ибраими - 4 години и 6 месеци;
3. Влатко Сајковски - 3 години
4. Сашо Срцев - 3 години,
5. Анета Стефановска - 3 години;
6. Сашо Мијалков -3 години  (по член 359, став 5 од КЗ за примање награда).

Судечкиот судија определи осудените солидарно да ја надоместат причинетата штета и судските трошоци.

Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи побара посебни мерки на претпазливост на осудените лица до правосилност на пресудата, заради опасност од бегство. За обвинетите Бедредин Ибраими и за Сашо Мијалков побара од судот да им изрече мерка притвор.

Судот одреди мерки притвор за Мијалков и Ибраими, а мерките на претпазливост за останатите осудени да се јавуваат на Судот во текот на секои два дена.

Видеото е позајмено од А1.он

 

Last modified on Петок, 08 Март 2019 - 14:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.