„Еднакви! Можеме!“ -марш на жените на СДСМ

  • Сабота, Мар 09 2019

 

 

Маршот на жените за еднакви права во организација на Форумот на жени на СДСМ се одржа денеска напладне во Скопје. На истиот се приклучија на чело на колоната заедно со транспарентот „Еднакви! Можеме! под чие мото се организира маршот по повод Денот на жената 8-ми Март, претседателот на СДСМ Зоран Заев и кандидатот за претседател од коалицијата што ја предводи СДСМ Стево Пендаровски.
Со овој чин на заедничко марширање тие им оддадоа и поддршка на женските претставнички од својата партија и од општеството дека ќе се залагаат за рамноправност на половите, еднаков пристап до работа и социјална правда.

Социјалдемократките кои денеска маршираат под слоганот „Еднакви! Можеме!“, го одбележуваат денот кога жената го подигна својот глас и храбро зачекори напред во борбата за еднакви права и рамноправност.

 

Media


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Sky хотел и казино бара работници

Активен оглас за вработување на 14 работни позиции за правен субјект со седиште

Повеќе

Велин Стојменов - нов претседател на Здружението на пензионери за Гевгелија

На вчерашното изборно Собрание на општинското Здружение на пензионери за

Повеќе

Прес на ЛДП Гевгелија

ВИДЕО: Итна измена на законите за финансирање на општините! (Ручкоманов)

Повеќе

Пендаровски на Трибина со младите од Гевгелија: „Придобивки - НАТО и ЕУ“

„Мојот став е влез во ЕУ и НАТО е преку институциите во државата со

Повеќе

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.