„Еднакви! Можеме!“ -марш на жените на СДСМ

Сабота, 09 Март 2019

На маршот се придружија лидерот на СДСМ Зоран Заев и кандидатот за претседател поддржан од коалицијата на СДСМ, Стево Пендаровски

 

 

Маршот на жените за еднакви права во организација на Форумот на жени на СДСМ се одржа денеска напладне во Скопје. На истиот се приклучија на чело на колоната заедно со транспарентот „Еднакви! Можеме! под чие мото се организира маршот по повод Денот на жената 8-ми Март, претседателот на СДСМ Зоран Заев и кандидатот за претседател од коалицијата што ја предводи СДСМ Стево Пендаровски.
Со овој чин на заедничко марширање тие им оддадоа и поддршка на женските претставнички од својата партија и од општеството дека ќе се залагаат за рамноправност на половите, еднаков пристап до работа и социјална правда.

Социјалдемократките кои денеска маршираат под слоганот „Еднакви! Можеме!“, го одбележуваат денот кога жената го подигна својот глас и храбро зачекори напред во борбата за еднакви права и рамноправност.

 

Last modified on Сабота, 09 Март 2019 - 16:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.