Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Петок, 15 Март 2019

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и уште 16 обвинети за настаните од 27 април 2017, а Дурловски е ослободен од обвинението

 

 

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и уште 16 обвинети за настаните од 27 април 2017, а Дурловски е ослободен од обвинението.

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок.

Митко Чавков директор на бирото за јавна безбедност во МВР и носител на златна команда на оперативниот штаб за време на крвавиот четврток на 27 април 2017 судечкиот судија Добрила Кацарска му изрече 18 години затвор за обвинение терористичко загрозување на уставниот поредок.

Во казната му се засметува и времето поминато во притвор. Чавков и денеска беше донесен во судница од притвор во кој е од вторникот по барање на обвинителството кое добило дојава дека Чавков се подготвувал да побегне на Халкидики и да ја избегне затворската казна.

Останатите осудени на казна затвор за настаните од „Крвавиот четврток“ на 27 април 2017 година се:

Митко Чавков е осуден на 18 години затворска казна
Душко Лазаров - 15 години
Горан Гошевски Леви - 15 години
Митко Пешов - 15 години
Оливер Поповски - 13 години
Мунир Пепиќ - 15 години
Абдуљфета Алими - 7 години
Оливер Радулов - 10 години
Јане Ченто - 15 години
Игор Југ - 12 години
Александар Василевски Нинџа - 8 години
Никола Митревски Кољо - 15 години
Младен Додевски - 12 години
Горанче Ангеловски - 12 години
Влатко Трајковски - 15 години
Вилијам Михајловски - 14 години
Игор Дурловски е ослободен од обвинението

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.