Силјановска го прифати уставното име на државата

Четврток, 04 Април 2019

Од вечерашното соочување на претседателските кандидати

 

 

На првото соочување на кандидатите за претседател на државата, водителската на ТВ Телма посочи дека Силјановска во кампачања изјавила дека се чувствува повредена, понижена и поразена од Договорот од Преспа, па ја праша кандидатката на ДПМНЕ: „Меѓутоа вие се кандидирате за претседател на државата и ако станете претседател дали ќе го почитувате договорот и ќе ја именувате државата како Република Северна Македонија?“

- „Се разбира, бидејќи во моментот тој стана дел од Уставот. Меѓутоа во примената има разлика. Јас ќе го почитувам преименувањето на написите на сите институции кои преку ноќ станаа национални, ама не знаеме што значи тоа национално. Бидејќи, кога ќе речете во Франција национално тоа значи француско, кога ќе речете во Албанија национално тоа значи албанско. Дури и во Македонија кога ќе речете Национална албанска сателитска телевизија тоа значи албанска.
Да. Ќе го применувам. Тоа значи, лично како индивидуа секогаш ќе го одбегнувам називот Северна Македонија и се разбира, ќе ги употребувам придавките македонски, македонска, зошто и во членот 7, став 2 пишува дека тоа е дозволено.
Тврдам, кога ќе речете национално мислите на етнос, или на демос. Јас мислам на демос. Не создава државата културни и научни вредности, туку нацијата како демос. Значи за мене нема никакви пречка да стои придавката македонски пред сите национални институции“ беше одговорот на Силјановска Давкова по прашањето на примената на Преспанскиот договор и употребата на Уставното име на државата.

Пендаровски ја пофали одлуката на Силјановска да го почитува уставното име на државата, но изрази сомнеж како тоа ќе го разграничи како индивидуа.

 

Last modified on Четврток, 04 Април 2019 - 23:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.