Топ Новости

Солидарноста на Македонија

  • Недела, Мај 18 2014

Македонските граѓани од Скопје, Куманово, Велес, Битола, Тетово, и поединешно скопските општини Аеродром, Автокоманда, Кисела Вода денеска организираа собирни акции за помош на загрозените подрачја од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина.

Помошта за кратко време до пладне го преплави скопскиот плоштад. Скопјани не забораваат за хуманоста на светот кога со донации од целиот свет по земјотресот од 1963 градот се издигна од прашината.

Една жителка на Скопје со емоции вели:

- „Денес се виде колку ни е скучен плоштадот. Имав впечаток дека секој жител на Скопје, не пропушти да донесе дел од своето чувство на солидарност. Реки на коли и луѓе со својот допринос, од секакви возрасти, бои и припадности се вклучија во една делта, исполнета со џагор на деца, бебиња и звуци на камиони, приколки, комбиња. Ми дојде да се расплачам, толку длабоко ја доживеав свеста на луѓето која ги обедини цврсто и искрено со несреќата на другите, повеќе од која било друга сила“.

Помошта од Скопје и Македонија за само еден ден е огромна. Потребни се сега организирани сили за превоз на истата до погодените подрачја во Србија и Босна и Херцеговина.

Прилог ФОТО галерија.

 


„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

„Дојран – Туристички бисер на Југоисточна Македонија“

Меѓународен грант од 1,5 милиони евра за општина Дојран одобри Европската

Повеќе

Опозицијата во Унгарија бара Груевски да биде екстрадиран во Македонија

Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо

Повеќе

Објавен меѓународен тендер за регулација на коритото на Сува река

Општина Гевгелија минатата недела го објави првиот меѓународен тендер во овој

Повеќе

МВР со постапка за меѓународна потерница за Груевски

Попладнево, Министерството за внатрешни работи започна постапка за распишување

Повеќе

Груевски се јави

Жив и здрав е и во Будимпешта е

Повеќе

Започна реконструкцијата на патот Гевгелија - Негорци

Од вчера на терен е градежна механизација која започна подготвителни работи за

Повеќе

Распишана потерница по Груевски

По барање на Кривичниот суд, денес МВР во 16:30 распиша потерница по екс

Повеќе

Една година локална власт во Гевгелија

Прес на градоначалникот на општина Гевгелија - Сашо Поцков за остварувањата во

Повеќе

Прва награда за гевгелиските ученици Софија и Илија на „Месецот на науката 2018“

Вториот ден од манифестацијата „Месец на науката 2018“ што се одржа во

Повеќе

Париз ја собра светската елита

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.