Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Четврток, 13 Август 2020

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на претседателот на РСМ Стево Пендаровски, шефот на државата повикувајќи се на Уставот, му го врачи мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на коалицијата „Можеме“ за состав на нова Влада, бидејќи, како што рече, освоиле најмногу пратенички мандати.
Претседателот Пендаровски пред да го довери мандатот се обрати кусо.

- „Врз основа на член 84, согласно член 90 од Уставот и предлогот на коалицијата „Можеме“, за мандатар за состав на влада го определувам Зоран Заев, претседател на СДСМ и пратеник во Собранието“, рече Пендаровски.

Потоа пред медиумите се обрати мандатарот Зоран Заев кој истакна:
- „Ќе составиме модерна и просперитетна Влада и дека ќе се посветиме на основните општествени вредности. Нашата држава ќе добие стабилна Влада со европски пат. Почитувањето на трите клучни договори, Преспанскиот, со соседна Бугарија и Охридскиот рамковен договор, се трите столба за европската иднина на РС Македонија“, изјави Заев по примањето на мандатот.

Тој тврди дека за помалку од 20 дена, колку што е законскиот рок, ќе успее да обезбеди парламентарно мнозинство, а, како што додаде, прва задача сепак ќе биде борбата со пандемијата од Ковид-19, стабилна влада, стабилна економија и испорачување на обврските во преговорите за членство со Европската Унија.

Last modified on Четврток, 13 Август 2020 - 13:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.