Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Понеделник, 28 Септември 2020

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е спроведена во затворот „Идризово“.

Од ноќва таа започнува да ја отслужува затворската казна.

Инаку, Јанкуловска е осудена правосилно на 4 години затвор поради злоупотреба на службената положба и областувања поради тоа што му наложила на помошникот-министер во МВР Ѓоко Поповски да го намести тендерот и со пари од буџетот на полицијата, да купи блиндиран мерцедес од скоро 600 илјади евра, кој беше наменет за тогашниот премиер Никола Груевски.

За истото дело, набавката на мерцедесот кој беше желба на Груевски, поранешниот премиер доби правосилна судска пресуда за издржување казна затвор во траење од две години, но избега во Унгарија.
Поповски е веќе одамна на отслужување на казната затвор.

Јанкулоска се' уште се соочува со судски обвиненија покренати од поранешното СЈО, а сега ги води ОЈО. Сега, на судењата за масовното незаконско прислушување „Тврдина-Таргет“ и за злоупотребите и злосторничкото здружување во три изборни циклуси (случај „Титаник“), ќе биде спроведувана од затвор до Судот.


Last modified on Понеделник, 28 Септември 2020 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

Грција ги зајакнува мерките на Евзони и Какавиа

Строгите рестрикации во Грција за спречување на ширењето на коронавирусот се

Повеќе

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.