Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Вторник, 12 Јануари 2021

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина во понеделникот, 11 јануари, на 90-годишна возраст, во Скопје како последица на претрпен срцев удар кој му се случил пред Нова година.

Често ја посетуваше и ја сакаше Гевгелија. Присуствуваше на културни настани во кои се организираа и одвиваа во неговиот роден крај. Последната наша средба беше на отварањето на ликовната изложба на познатиот македонски академик Васко Ташковски во изложбениот салон на хотел „Аполонија“ во Гевгелија.

Георги Старделов е македонски естетичар, есеист, литературен критичар, теоретичар и академик.

Тој е роден на 28 август 1930 година во Гевгелија. Дипломирал филозофија на Филозофскиот факултет во Белград. Докторирал по филозофски науки во 1965 година. Беше професор на Филозофскиот факултет во Скопје (1956-1966), негов декан (1975-1977), прв декан на интердисциплинарните студии по новинарство (1977-1981), претседател на Друштвото на писателите на Македонија и претседател на Македонскиот ПЕН центар.
Беше почесен член е на Друштвото на уметници во Шпанската кралска академија и редовен член на Европската академија на науките и уметностите, како и професор гостин на неколку југословенски, европски и американски универзитети.

За член на МАНУ беше избран во 1986 година. Во периодот од 2000 до 2004 година беше потпретседател на МАНУ, а од 1 јануари 2008 година и претседател на Академијата.

Во МАНУ, од 1993 година го раководеше проектот „Историја на културата на Македонија“, од кој во негова редакција беа издадени 20 тома.

Беше член на редакцијата на списанието за литература, култура и уметност „Современост“.

Старделов беше плоден научен работник во повеќе дисциплини: филозофија, историја, естетика, теорија и социологија на културата и уметноста, историја на литературата.

Носител е на државната награда „11 Октомври”, наградата „13 Ноември” на Град Скопје, наградата „Кочо Рацин” за најдобра книга на годината (Experimentum Macedonicum), наградата на ДПМ „Димитар Митрев” за најдобра книга на критиката („Керубиновото племе“), Светската награда на хуманизмот, како и на повеќе странски признанија.

Академик Георги Старделов има објавено над 20 авторски книги. Во 2000 година му се објавени избрани дела во девет томови.

Погребот на академик Георги Старделов ќе се изврши на Градските гробишта „Бутел” во Скопје на 13 јануари (среда) 2021 година.

По повод смртта на академик Георги Старделов, МАНУ и Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје ќе одржат заедничка Комеморативна седница на 13 јануари (среда) 2021 година, во 10 часот, преку видео-конференциска врска со употреба на интернет-комуникација.

„Plenus annis abiit, plenus honoribus“ (Полн со години и целосни почести) - беа прошталните зборови од МАНУ до својот починат член академик.

Во голема жалост ја споделуваме веста дека денес, на 90 годишна возраст, почина академик Георги Старделов, еден од...

Posted by Филозофски факултет - Скопје on Monday, January 11, 2021

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

Нема сурварски огнови

Вака одлучи Општинскиот кризен штаб.
По оптимистичките информации дека мерките

Повеќе

Запрен шверц на лекови на ГП Богородица

Меѓународниот промет на стоки и во време на светска корона пандемија не запре.

Повеќе

За 10 дена санционирани 6.489 возачи

Засилените акциски контроли на сообраќајната полиција низ патиштата во земјава

Повеќе

Најмногу дожд наврна во Гевгелија

Изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа 45 литри воден талог на еден метар

Повеќе

Почина академик Георги Старделов, (1930-2021) роден гевгеличанец

Роден гевгеличанец и поранешен претседател на МАНУ д-р Георги Старделов почина

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.