Приведен разбојник од Стојаково

Среда, 17 Февруари 2021

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен претрес во домот на И.А. од с.Стојаково, општина Богданци, добиени се индиции за сторено кривично дело поради што И.А. е приведен од полициските сили и лишен од слобода.

Претреспт во куќата и помошните простории на стојачанецот бил извршен по основ на издадена наредба од Основен Суд Гевгелија. Истиот бил изведен вчера (вторник) во периодот од 10:30 до 12 часот од страна на полициски сили од ОВР Гевгелија.

При претресот биле пронајдени пари кои потекнуваат од кривично дело „разбојништво“ во казино изведено на 28.01.2021, како и други предмети поврзани со кривичното дело. При претресот се пронајдени и растенија канабис“, известуваат од МВР. Доказите наведуваат дека во прашање се две кривични дела кои што се казниви според Кривичниот Законик на РСМ, за што се сомничи како сторител И.А.
Со пронајдените докази за двете кривични дела полициските сили од Гевгелија го лишиле од слобода стојачанецот И.А. и тој е спроведен до ОВР Гевгелија каде се наоѓа во притвор.
По документирање на целиот случај од МВР известуваат дека ќе следува кривична пријава.
За староста на осомничениот и вредноста на запленетите пари од извршеното „разбојништво“ нема податоци во соопштението на МВР..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сара, Андреј и Љупчо прваци по биологија во Општината, 2 и 3 место на државно

Седмо одделенецот Андреј Димов од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија неделава на

Повеќе

Донесени мерките од 5-от пакет економски мерки за граѓаните и фирмите

Од присутни 114 со 113 гласа „ЗА“ Собранието го донесе Законите за финасиска

Повеќе

Две први и 1 второ место за учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Он лајн учењето изгледа не им нашкоди на нашите ученици во постигнувањето

Повеќе

Недела на солидарноста во организација на Црвен крст Гевгелија

Црвен крст Гевгелија организира хуманитарна акција во соработка со Црвениот

Повеќе

Донација на Царинска Управа за „Родителската куќа“ на децата болни од карцином

Со традиционална хуамнитарна акција на вработените од Царинската управа, а по

Повеќе

Нова пресуда за Мијалков: 8 години затвор за „Трезор“

Вкупно 28 години затвор за четворица обвинети во случајот „Трезор“ кој се

Повеќе

Камчев останува во Шутка, одлучи Кривичниот Суд

Притворениот Орце Камчев останува зад решетки, во притвор во затворот „Скопје“

Повеќе

Почина Д-р Билјана Ичева

Докторката Билјана Ичева, (1959-2021 г.) вработена во Негорските минерални Бањи

Повеќе

Кривична пријава за гевгелиски угостител

Две кривични пријави за прекршување на здравствените прописи против ковид-19

Повеќе

МВР: Приведени шест лица од криминалната-нарко група

По вчерашната успешна акција на МВР заедно со Американската Агенција за

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.