Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“ Featured
Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот „македонски“ за производите на грчката компанија
Русија го призна новото уставното име на Македонија Featured
Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија
Ова е првпат, Конгресот да ја искористи својата моќ за да укине вонредна состојба што ја прогласил претседател, откако е донесен ваков закон во 1976 година
Тинејџерка активист номинирана за Нобелова награда за мир Featured
Шеснаесет годишната Грета Тунберг, од Шведска, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир од страна на норвешка пратеничка
Илјадници граѓани на Србија синоќа учествуваа во комеморативната прошетка за Џинџиќ, во знак на одбележување на 16-годишнината од убиството на либералниот српски премиер, Зоран Џинџиќ
Меѓународен Ден на жената - 100 години историска борба за рамноправност Featured
Денеска е 8-ми март, а секоја година на овој ден се одбележува Меѓународниот ден на жената – ден кога се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите
Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во САД во намера да го заобиколи Конгресот и да пронајде средства за да го изгради изборно ветениот ѕид на границата со Мексико
По дводневна расправа на речиси 200 пријавени дискутанти по точката за ратификација на договорот од Преспа, денеска грчкиот парламент гласаше „ЗА“ Договорот од Преспа
Ерупцијата на вулканот Анак Кракатау, кој претходно предизвика цунами и поради кое загинаа над 280 лица, вчера се повтори, заради што локалните власти предупредуваат од опасност за повторување на разорното цунами
Страница 1 од 12

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.