Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Демонстрантите во Киев го зазедоа Министерството за земјоделство

Петок, 24 Јануари 2014

Ќе живееме во нова Украина уште оваа година", им порача Кличко на своите привзаници и поддржувачи  

Антивладините демонстранти за време на протестите, во четвртокот вечерта, ја презеле контролата врз зградата на Министерството за земјоделство, објавија локалните медиуми, а за време на упадот во објектот обезбедувањето не пружило отпор.

Според еден од учесниците во протестите, во таа зграда ќе биде сместена група која „ќе извршува функции на вооружени сили", пренесува ИТАР-ТАСС.

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко ги повика приврзаниците да организираат генерален штрајк, а според информациите на украинските медиуми демонстрантите подигнале барикади околу заземените објекти на државната администрација во Лавов и Ровн, со цел да се заштитат од евентуални напади на полицијата.

„Властите мора да се соочат со генерален штрајк. Ако бидеме обединети, нема да не поразат. Ќе живееме во нова Украина уште оваа година", им порача Кличко на своите привзаници и поддржувачи.

 

Last modified on Вторник, 28 Јануари 2014 - 05:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.