Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

"Обединета Русија" подготви предлог-закон за забрана за рехабилитација на нацизмот

Петок, 31 Јануари 2014

Подготвени измени и дополнувања на Кривичниот законик РФ кој предвидува парични казни и затвор за рехабилитација на нацизмот

 

Подготвени измени и дополнувања на Кривичниот законик РФ кој предвидува парични казни и затвор за рехабилитација на нацизмот, информира "Интерфакс ", осврнувајќи се на изјавата на Ирина Јаровов, претседател на Комитетот за безбедност и борбата против корупцијата во Државната Дума на РФ .

Во документот се предвидува одговорноста за рехабилитација на нацизмот, негирање на Нирнбершката пресуда и негирање на одобрување на нацистичките злосторства против мирот и безбедноста на човештвото.

За таквите дела се предвидува казна до три години затвор, или парична казна до 300.000 рубли.

Last modified on Сабота, 01 Февруари 2014 - 04:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.