Топ Новости
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Видео: Демонстрантите во Украина пред победа - Укинат законот против протестирање

Вторник, 28 Јануари 2014

Контроверзната легислатива против протести што ги спроведе Украина, не го издржа налетот на анти-владини демонстрации, кои во текот на изминатите две недели додека беше на сила законот, ескалираше до граница на граѓанска војна, како што прејудицираа странските експерти

 

Одлуката за уќинување на спорниот закон, доаѓа помалку од две недели откако беа воведени мерките.

Законот, кој го забрани носењето на шлемови од страна на демонстрантите и блокирање на јавни згради, помогна на разгорување и продолжување на антивладините демонстрации.

Утрово беше повлечен друг потег за да се смират демонстрантите, украинскиот премиер Микола Азаров се понуди да се повлече.

Во соопштението, тој рече дека понудата на оставка на претседателот Виктор Јанукович има за цел да создаде "социјален и политички компромис".

Парламентот - држи дебата за вонредна состојба на криза - изгласан од 361-2 да го укине законот за протест.

Last modified on Петок, 07 Февруари 2014 - 19:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

Поплави во Загреб, починал еден член од спасувачките екипи, поплави и во Тузла

Со врнежи од дожд кои донесоа воден талог од 70 литри наврнат дожд на 1 метар

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.