Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

По Тузла, гори зградата и на Владата во Зеница

Петок, 07 Февруари 2014

По пожарот, полицајците кои ја чувале зградата на владата на Зеничко-Добојскиот кантон, ја одложиле опрема и на демонстрантите им ја отстапиле контролата на објектот

Демонстрантите во Зеница запалија неколку простории во зградата на Владата на Зеничко-добојскиот кантон и од објектот се издига црн чад, јавува агенцијата Анадолија. Демонстрантите не дозволуваат приод на противпожарните возила. Претходно демонстрантите ја запалија и владината зграда во Тузла.

Демонстрантите се собраа пред зградата на Зеничко-Добојскиот кантон каде запалија неколку простории во објектот од кои почнал да излегува црн чад. Како што се јавува агенција Анадолија, демонстрантите не дозволиле пристап на противпожарните возила.

По пожарот, полицајците кои ја чувале зградата на владата на Зеничко-Добојскиот кантон, ја одложиле опрема и на демонстрантите им ја отстапиле контролата на објектот.

Новинар на портал “Klix.ba“ известил дека демонстрантите дошле на протестите "вооружени" со шишиња, камења и петарди, кои ги фрлале кон зградата на владата.

Ситуацијата е многу напната, а граѓаните од зградата фрлале сè што ќе им дошло при рака. Откако демонстрантите не го послушаа полициското предупредување да престанат до каменување на нивните припадници, полицајците биле принудени да употребат сила, поради што дошло до меѓусебен конфликт.

Повеќе полицајци беа повредени, а неколку луѓе побарале итна медицинска помош од
медицински екипи.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 21:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.