Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Хаос во Сараево: Гори зградата на Претседателството на БиХ

Петок, 07 Февруари 2014

Од скршените прозори на зградата излегува црн чад, а од зградата на Претседателството на БиХ симнато е државното знаме

Членовите на специјалните полициски единици ги растераа демонстрантите пред зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина, која беше запалена за време на попладневните часови.

Демонстрантите во моментов ги нема пред Претседателството на Босна и Херцеговина. Очигледно, тие се разбегале низ улиците на градот.

Во болница во Сараево во текот на денешниот ден поради повреди за време на протестите во главниот град на Босна и Херцеговина, помош побарале 93 лица, јавува агенцијата “Анадолија“.

Портпаролката на Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево , Билјана Јандриќ изјавила дека во центарот се примени 63 повредени лица. Меѓу повредените, како што рече, имало 44 полицајци и 19 цивили.

- ''Четири лица се задржани во болница. Нема животна опасност, а две лица, кои се наоѓаат во Центарот за ургентна медицина, ќе биде пуштени вечерва", рече таа.

Во Општата болница "Прим. Д-р Абдула Накаш" во Сараево помош е укажана на 30 лица, кои беа повредени за време на демонстрациите, а меѓу нив поголем број биле полицајци. На зградата на Претседателството на Босна и Херцеговина беше симнато државното знаме.

Брза помош доаѓа од сите страни, но екипите не може да влезат во масата до повредените.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 21:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

Една фирма во Гевгелија, 2 од Богданци и 4 во Валандово, искористиле владина

За април 2020 година една фирма од Гевгелија и две фирми од Богданци

Повеќе

Една година од огнената стихија во Гевгелија која пеплоса шест стана

На 30 јули во 11:20 часот на улицата „Ристо Чавдаров“ бр. 25 во Гевгелија лани

Повеќе

Пожарот кај Моин локализиран - изгоре 10 хектари деградирана шума

После седумчасовна интервенција на пожарникарите од ТППЕ Гевгелија помогнати со

Повеќе

Јули завршува со две температурни 40-ки за Гевгелија

Иако деновиве просечната темпреатура во јули се движеше од 35 со неколку 38-ци

Повеќе

Пожар кај Моин во месноста „Срнак“ се' уште активен

Три возила на Територијалната противпожрна единица од Гевгелија со 6 лица

Повеќе

Воз удрил во автомобил кај с.Давидово

Денеска (27.07.2020 г.) пред мугрите во 04:45 часот, се случила сообраќајна

Повеќе

Во Струмица попави, во Валандово штети, во Гевгелија краткотраен пороен дожд

Вчерашното облачно време во Гевгелија донесе краткотраен пороен дожд, но во

Повеќе

Редари од Општина Дојран со акција за промовирање на ковид мерките за заштита


Ваучер туризмот заживеа деновове во Дојан, а за време на викендите бројот на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.