Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Спасени сите дечиња од тајландската пештера

Вторник, 10 Јули 2018

Денес заврши спасувачката мисија откако сите 12 момчиња и нивниот тренер беа извадени од поплавената пештера

 

Денес успешно заврши тешката спасувачка мисија откако сите 12 момчиња и нивниот тренер беа извадени од поплавената пештера.

Спасувачката операција траеше три дена. Во претходните два дена тајладските „Фоки“ и професионалните нуркачи од неколку земји успејаа да извадат 8 дечиња. На денешната трета високоризична операција беа успешно извадени и преостанатите 4 дечиња и нивниот 25 годишен тренер.

Заробените дечиња беа одалечени 4 километри од излезот на поплавената пештера и повеќето од нив не знаат да пливаат и нуркаат, но со специјални носилки поврзани со кислородни боци едно по едно беа вадени од пештерата.

Во пештерата засега остануваат лекарот кој се грижеше за нив од кога беа пронајдени и тројца припадници на елитните морнарски нуркачи „Фоки“.

Фудбалскиот тим кои го сочинуваат 12 дечиња на возраст од 11 до 16 години, заедно со својот тренер беа пронајдени на 10-тиот ден од нивното исчезнување.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.