Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Трагедија во Атина

Вторник, 24 Јули 2018

Најмалку 24 загинати и над 100 повредени од пожарите кои беснеат околу Атина. Се стравува дека бројот ќе се зголемува

 

Од синоќешните пожари околу атарот на Атина потпомогнати од силен ветер до сега официјално од портпаролот на грчката влада загинати се над 20 луѓе и над 100тина се повредени.

Според информации од грчки медиуми, утрово бројот на загинати се зголемил на 24 лица, а повредени се над 150. Меѓу жртвите има и деца.

Се стравува дека во текот на денот ќе се зголеми и бројот на жртвите.

Најпогоден е делот околу селото Мати кое според медиумите целото е изгорено. Селото се наоѓа во регионот на Рафина и е популарно одмаралиште за туристи,пензионери и кампови за деца.

Заглавените луѓе во месноста Рафина спасот го побараа на плажите. Од таму преку приватни чамци, воени бродови спасени се над 700 лица.

Поради катастрофата со пожарите Грчката влада побара меѓународна помош на која веднаш одговорија Кипар и Шпанија.


 


 

Last modified on Вторник, 24 Јули 2018 - 09:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.