Топ Новости
Дивеење во Гевгелија - Вторник, 24 Март 2020 09:49

Грчките медиуми: Заев нуди финансиска помош за Грција за справување со катастрофалните пожари

Среда, 25 Јули 2018

Грчкиот весник „То Вима“ вчера објави за помошта што ја вети македонскиот премиер Зоран Заев за Грција да се справи со огнената стихија

 

Грчкиот весник „То Вима“ вчера објави за помошта што ја вети македонскиот премиер Зоран Заев за Грција да се справи со огнената стихија. Во текстот објавен од „То Вима“ се вели:

Премиерот Зоран Заев, денеска вети дека ќе понуди околу 97.000 евра (шест милиони денари) за Грција за да се справи со последиците од смртоносниот шумски пожар.

"Нашите граѓани со длабока тага беа информирани од веста за големите загуби и мртвите од катастрофалните пожари во Грција и во областа на Атина. Изразуваме сочувство до нашите пријатели грчкиот народ и најдлабока тага поради изгубените животи, како и нашата поддршка за сите семејства кои во оваа страшна трагедија ги изгубија роднините и пријателите ", рече Заев.

"Покрај тоа, владата се согласи да создаде координативен орган кој секојдневно ќе ја следи ситуацијата во Грција, ќе ја координира хуманитарната помош, за што ќе се согласиме со надлежните организации во Грција и Атина. Нашите мисли се со грчката битка за справување со пожарите", порача Заев.

Линк од веста во „TOVIMA.GR“

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

Дезинфекциони бариери на влезот од Гевгелија

Денеска на влезот од Гевгелија на раскрсницата пред надвозникот се поставуваат

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.