Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Проработе вулканот Попокатепетл

Четврток, 28 Март 2019

ВИДЕО: Загрозени се 25 милиони луѓе, во радиус од 60 км

 

 

Огнени топки и резлеана лава од вчера почна да излегува од кратерот на мексиканскиот вулкан Попокатепетл исфрлајќи пепел во висина од 3.000 метри.

Локалните власти ги предупредија жителите за зголемената активност на вулканот, и да не му се приближуваат, објави британски „Експрес“.

 Никој не е повреден, но властите објавија дека ќе продолжат да ја следат ситуацијата. Во радиус од 60 километри од вулканот живеат околу 25 милиони луѓе.

Граѓаните беа предупредени да не се приближуваат на повеќе од 12 километри од вулканот поради можни ерупции, а властите изработија посебен план за евакуација во итни случаи.

Според палеомагнетиските студии, вулканот е стар околу 730.000 години. Надморската височина на врвот е 5.450 метри. 
Попокатепетл моментално е активен откако претходно бил заспан кон втората половина од минатиот век. Во 1991 година активноста на вулканот се зголемила, а од 1993 година може да се види чад кој постојано се емитува од кратерот. Последно регистрирана ерупција е 2005 до 2017 (во тек).
Жителите регистрираат на социјалните мрежи како паѓаат огнени камења низ улиците и тротоарите во околните населби.

 

Last modified on Четврток, 28 Март 2019 - 12:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.