Топ Новости

Проработе вулканот Попокатепетл

Четврток, 28 Март 2019

ВИДЕО: Загрозени се 25 милиони луѓе, во радиус од 60 км

 

 

Огнени топки и резлеана лава од вчера почна да излегува од кратерот на мексиканскиот вулкан Попокатепетл исфрлајќи пепел во висина од 3.000 метри.

Локалните власти ги предупредија жителите за зголемената активност на вулканот, и да не му се приближуваат, објави британски „Експрес“.

 Никој не е повреден, но властите објавија дека ќе продолжат да ја следат ситуацијата. Во радиус од 60 километри од вулканот живеат околу 25 милиони луѓе.

Граѓаните беа предупредени да не се приближуваат на повеќе од 12 километри од вулканот поради можни ерупции, а властите изработија посебен план за евакуација во итни случаи.

Според палеомагнетиските студии, вулканот е стар околу 730.000 години. Надморската височина на врвот е 5.450 метри. 
Попокатепетл моментално е активен откако претходно бил заспан кон втората половина од минатиот век. Во 1991 година активноста на вулканот се зголемила, а од 1993 година може да се види чад кој постојано се емитува од кратерот. Последно регистрирана ерупција е 2005 до 2017 (во тек).
Жителите регистрираат на социјалните мрежи како паѓаат огнени камења низ улиците и тротоарите во околните населби.

 

Last modified on Четврток, 28 Март 2019 - 12:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.