Топ Новости

Фајненшел тајмс: Соседи фокусирани на иднината

Среда, 03 Април 2019

Премиерскиот двоец, Заев и Ципрас на насловната од Financial times

 

 

Фајненшел тајмс: Соседи фокусирани на иднината
Тоа е првата тема на весникот.
Брегзитот што ја тресе Британија е втора тема.

Зоран Заев и Алексис Ципрас со својот договор за соработка потпишан за време на вчерашната прва официјална посета на грчки премиер на нашата земја се вест на денот на насловната страна на угледниот Лондонски весник кој специјално третира теми од областа на економијата и бизнисот.
Важноста на таквиот третман е поткрепена со фактот што се работи за печатен медиум кој постои веќе 131 година со милионски тираж и милионски дигитални следбеници.
За македонските достигнувања, добрососедство и заеднички планови за соработка за градење на подобра иднина дознава и светот.

Фото: Од денешната насловна на  Financial times - Светот го поздравува добрососедството меѓу Маакедонија и Грција

 

Last modified on Среда, 03 Април 2019 - 05:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.