Топ Новости

33 европратеника со поддршка за Ципрас и Заев за Нобелова награда за мир

Четврток, 04 Април 2019

Писмо до Нобеловиот Комитет од 33 европратеници за поддршка на номинацијата на двајцата премиери за Нобелова награда за мир за 2019, номинирани од страна на добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи 

 

 

Писмо до Нобеловиот Комитет од 33 европратеници за поддршка на номинацијата на двајцата премиери соседи за Нобелова награда за мир за 2019, номинирани од страна на добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи.

“Мора сериозно да ја разгледате наградата за постигнувањата на двајцата премиери, кандидати за Нобеловата награда за мир во 2019 година”, посочуваат во писмото, 33-цата евро-пратеници, со што ја поддржаа од свое име номинацијата од добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Видед Бушамауи.
33 пратеници од 16 земји и целиот политички спектар, со исклучок на екстремната десница, кои припаѓаат на шест политички групи во Европскиот парламент (левица, социјалистите, зелените, Европската народна партија, конзервативците и либералите) напиша писмо до Норвешкиот Нобелов комитет во кој ги препорачуваат премиерите на Грција и Северна Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, за Нобеловата награда за мир 2019 година.

“Ова е првпат да се постигне таков пионерски договор на Балканот (…) Нивната номинација (номинацијата за грчки премиер Алексис Ципрас и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев) за Нобеловата награда за мир ја пренесува пораката дека храброста и прогресивно размислување надвор од националните границите треба да бидат наградени “, се вели во препораката од 33-цата пратеници кои потпишаа писмо упатено до Нобеловата комисија, предлагајќи премиерите на Грција и Северна Македонија да бидат номинирани за Нобеловата награда за мир, пренесува Капитал.

 

Last modified on Четврток, 04 Април 2019 - 15:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.