Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Благодетниот оган вечерва пристигнува во Македонија

Сабота, 27 Април 2019

Во црквата Воскресение на Исус Христос каде се наоѓа гробот на Исус Христос, на Велика сабота се пали благодетниот оган кој го објавува неговото воскресение.

Православните христијани веруваат дека палењето на Светиот оган се случува на натприроден начин. Оганот, според кажувања на сведоците не зрачи топлина.

Огнот денеска ќе биде пренесен на различни точки на светот, за да можат илјадници православни верници да го допрат до светото чудо.

Светоста на Благодатниот оган вечерва од Ерусалим ќе се рашири од храмот низ светот. Од Македонската православна црква – Охридска архиепископија информираат дека го очекуваат да пристигне и во Скопје. Патот на огнот ќе биде преку Софија до Меѓународниот аеродром во Скопје.

За прв пат учествува и владика на МПЦ-АО, дел од бугарската црковна делегација. Епископот Јаков Стобиски ќе го донесе вечерва Благодатниот оган во Македонија.

 

 

 

 

Last modified on Сабота, 27 Април 2019 - 17:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.