Топ Новости

Грција почнува да забранува пушење цигари на плажa

Четврток, 30 Мај 2019

Аларм за пушачите годишноодморци на грчките плажи: Грција почнува да забранува пушење цигари на плажи, а почнува со пилот програма од оваа дестинација:

Плажата Ваја на Серифос е прва во групата острови на Киклади, но и во цела Грција, на која ќе биде забрането пушењето на цигари. Оваа мерка тамошните власти ја најавија во пресрет на Светскиот ден без тутунски чад, кој се одбележува утре , 31 мај.

Исто така, на оваа мерка се одлучиле и поради тоа што при чистење на бреговите во претходните години е утврдено дека токму отпушоците сочинуваат најголем дел од отпадот и дека со тоа ја загрозуваат природата, која на тој остров и така е веќе загрозена.

Поради се тоа е одлучено да се започне пилот програма, и да се почне токму од оваа плажа која е најмногу загрозена од отпушоците, и да се следи примерот на оваа пракса која е веќе започната во Франција и Шпанија за да се спречи загадувањето на морето.

А што ќе прават пушачите?

На плажата Ваја ќе има инструкции кои всушност ќе бидат контролирана зона за пушачи, каде ќе се наоѓаат пепелници со испишани пораки за заштита на околината, како и соодветени знаци со информации.

Др. Ангели Космополу, извршен директор на Фондацијата Атанасиос К. Ласкардис која се грижи за заштита на животната средина на островите Киклади, истакнува дека „цигарите се најчест вид на загадување на овие острови, а посебно на Серифос“.

- „Целта е да се обидеме Ваја да биде првата плажа на која ќе биде забрането пушењето , како би се кренала свеста меѓу луѓето и како би се спречило понатамошно загадување. За разлика од многу други видови ѓубре, отпушоците не се исфрлени на брегот - тие се оставени, „заборавени“. Се надеваме дека оваа забрана ќе помогне да се намали загадувањето со отпушоци и на другите острови“.

Ако ви пречи тутунскиот чад или опушоците на плажите кои може да се најдат секаде, на оваа плажа ќе уживате.


Last modified on Четврток, 30 Мај 2019 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.