Грција почнува да забранува пушење цигари на плажa

Четврток, 30 Мај 2019

Аларм за пушачите годишноодморци на грчките плажи: Грција почнува да забранува пушење цигари на плажи, а почнува со пилот програма од оваа дестинација:

Плажата Ваја на Серифос е прва во групата острови на Киклади, но и во цела Грција, на која ќе биде забрането пушењето на цигари. Оваа мерка тамошните власти ја најавија во пресрет на Светскиот ден без тутунски чад, кој се одбележува утре , 31 мај.

Исто така, на оваа мерка се одлучиле и поради тоа што при чистење на бреговите во претходните години е утврдено дека токму отпушоците сочинуваат најголем дел од отпадот и дека со тоа ја загрозуваат природата, која на тој остров и така е веќе загрозена.

Поради се тоа е одлучено да се започне пилот програма, и да се почне токму од оваа плажа која е најмногу загрозена од отпушоците, и да се следи примерот на оваа пракса која е веќе започната во Франција и Шпанија за да се спречи загадувањето на морето.

А што ќе прават пушачите?

На плажата Ваја ќе има инструкции кои всушност ќе бидат контролирана зона за пушачи, каде ќе се наоѓаат пепелници со испишани пораки за заштита на околината, како и соодветени знаци со информации.

Др. Ангели Космополу, извршен директор на Фондацијата Атанасиос К. Ласкардис која се грижи за заштита на животната средина на островите Киклади, истакнува дека „цигарите се најчест вид на загадување на овие острови, а посебно на Серифос“.

- „Целта е да се обидеме Ваја да биде првата плажа на која ќе биде забрането пушењето , како би се кренала свеста меѓу луѓето и како би се спречило понатамошно загадување. За разлика од многу други видови ѓубре, отпушоците не се исфрлени на брегот - тие се оставени, „заборавени“. Се надеваме дека оваа забрана ќе помогне да се намали загадувањето со отпушоци и на другите острови“.

Ако ви пречи тутунскиот чад или опушоците на плажите кои може да се најдат секаде, на оваа плажа ќе уживате.


Last modified on Четврток, 30 Мај 2019 - 15:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шест добитници на 7-мо Ноемвриски награди за 2019, Александар Попов постхумно

Една награда за животно дело, две Златни плакети и три Сребрени плаќети е

Повеќе

МВР: Сузбиена организирана криминална група во криумчарење мигранти

Жители на Богородица, Ново Конско, Јосифово, Богданци, Селемлија, Марвинци

Повеќе

Фирми, граѓани, судии, адвокати од Гевгелија на црната листа на УЈП

На најновата листа на должници кон Управата за јавни пригоди, објавена на ВЕБ

Повеќе

Информативниот туристички центар во Гевгелија ќе стане и наплатен пункт за

По десет години тапкање во место и затворени врати на туристичкиот информативен

Повеќе

Богданчанец во пијана состојба, речеси до смрт претепал пријател

Основното Јавно обвинителство во Велес донело наредба за поведување на кривична

Повеќе

Тајфун ја опустоши Јапонија - 40 настрадани, 20 реки се излеале за само 2 дена

Бројот на настрадани од тајфунот Хагиби во Јапонија нарасна на 40, додека

Повеќе

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.