Топ Новости

Мицотакис победи на парламентарните во Грција

Недела, 07 Јули 2019

Нова Демократија на Мицотакис победи на предвремените парламентарни избори во Грција со околу 8,5 отсто разлика во однос на СИРИЗА. Овој резултат му е доволен на Мицотакис сам да созададе Влада во парламентот без да му бидат потребни другите партии. Од вкупно 300 пратенички места Нова Демократија според првичните резултати има 158 пратенички места.

За Нова демократија гласале 39,62 отсто од гласачите, за Сириза на досегашниот премиер Ципрас гласале 31,61 отсто, со што доби 86 пратенички места.

Движењето за промени на Фофи Генимата ќе има 22 места, Комунистичката партија 15, Грчко решение 10, МЕРА 25 девет.

Ултра десничарската Златна зора не освои ниту едно пратеничко место.

Лидерот на СИРИЗА и премиер во заминување Алексис Ципрас најпрво телефонски му ја честитал победата на лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис, а вечерва одржа и прес конференција, на која изјави дека „Граѓаните го направија својот избор и нивната одлука ја почитувам“.


Last modified on Понеделник, 08 Јули 2019 - 12:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

Платите во образование повисоки за 10% од 1 јануари

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и

Повеќе

Доделени 7-мо Ноемвриските награди за 2019 од општина Гевгелија

На свечена седница на Советот на општина Гевгелија на која присуствуваа гости

Повеќе

Честит празник - 75 години од ослободувањето на Гевгелија

На овој ден, 7-ми Ноември, пред 75 години, во 1944 година, партизанските сили

Повеќе

Санирана и реновирана полициската станица во Валандово

На Денот на ослободувањето на Валандово, 6-ти Ноември, валандовчани ги посети

Повеќе

Општина Дојран го одбележа 5 Ноември- Денот на ослободувањето

Со пригодна програма на дводневни програмски организирани настани Општина

Повеќе

Серменин и манастирот во Давидово добија асфалтен пат

Конечно завршија изведбените работи за асфалтирање на последната делница од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.