Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Eксплозија во руски воен магацин на Сибир

Вторник, 06 Август 2019

Oсум лица се повредени во масивната експлозија и големиот пожар кој зафати воен магацин во Краснојарскиот крај на Сибир, a 5 лица поминале со полесни повреди и биле пуштени на домашно лекување, се првичните информации за големата експлозија која е почувствувана во радиус од 20 километри од местото на експлозијата.

Во несреќата еден пожарникар и двајца војници биле задржани во болница, пренесуваат руските медиуми.

Откако во магацинот се запалил барут за артилериска муниција, следувала силна експлозија, по што се подигнала голема „печурка“ над магацинот. Чадот се издигнал стотина метри во воздух, а артилериски парчиња летале на сите страни.

Како што откриваат од итните служби, после експлозијата на муницијата, парчиња летнале во радиус од 15 километри. Во акцијата за гасење на пожарот учествувале четири единици на армијата, а на местото на експлозијата биле испратени и специјални одреди на противпожарните гарнизони од Ачинск.

Според руските медиуми, се проценува дека во запалениот магацин се наоѓале околу 40 илјади гранати меѓу кои имало со калибар од 125 и 152 милиметри.

Од прес-службата на Министерството за вондредни ситуации на Русија соопштија дека од населбите во близина биле евакуирани 3,163 лица, а градоначалникот ги повикувал жителите веднаш да се подготват за евакуацијата. 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Вторник, 06 Август 2019 - 13:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.