Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Понеделник, 19 Август 2019

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур, наречен ОК кој целосно се истопи. За еден ден се истопија 12,5 милијадри тони мраз, а беше прогнозирано тоа да се случи до 2070 година. Промената на климатските промени го забрза топењето за 6о години порано, што претставува глобален климатски проблем.

Во негова чест беше поставен споменик, а геологот Одур Сигурисон кој уште пред 10 години го прогласи за мртов. На настанот се читаше поезија, се одржа едноминутен молк, се постави и табла, „Писмо на иднината„ што треба да претставува потсетник за уништувањето на природата.

„Ок е првиот исландски глечер што го загуби статусот на глечер. Во наредните 200 години, сите наши глечери се очекува да го следат истиот пат. Овој споменик е признание дека знаме што се случува и што треба да се направи. Само Вие ќе знаете дали тоа го направивме. “

„Се чувствувам тажно, мислам дека овој момент ќе го памтат многу идни генерации. Сигурна сум дека дури и моите внуци би ме прашале, зошто не сум сторила повеќе“ - вели Гунхилдур Халгримсдотир - студентка.

Премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир, предупреди дека ова е само почеток и дека многу скоро, ваквите сведоштва ќе бидат се побројни. Исланд секоја година губи по околу 11 милијарди тони мраз, глобалното затоплување го зема данокот.

„Ние го гледаме лицето на климатската криза на различни начини ширум светот, но тоа е иста климатска криза. Ни треба межународна соработка, мора да размислими на каков начин ќе се соочиме со овој предизвик“ - рече Катрин Јакобсдотир – премиерка на Исланд .

Научниците години наназад предупредуваат за последиците од глобалното затоплување. Куси и долгометражни документарци говорат за топењето на стотици тони мраз, а неодамнешната фотографија која ја сними данскиот метеоролог Стефен Олсен на која е прикажана како кучиња влечат санка по вода на Гренланд е најнов доказ дека топењето се случува дури 60 години порано од првичните предвидувања.

Со цел да се зголеми притисокот кон светските влади во пресрет на Самитот за климатска акција на Обединетите Нации на крајот на септември во Њујорк, и Конференцијата за климатски промени во Сантјаго де Чиле во декември, почнувајќи од 20-ти септември на светско ниво започнува глобална климатска акција на секојдневни протести.
Двата настани ќе бидат клучни за донесувањето одлуки во насока на задржување на глобалното загревање под критичната граница од 1.5 степени Целзиусови.

Окјокул е првиот глечер кој „исчезнал“ во Исланд. Но, геологот Сигурисон вели дека целиот мраз во државата ќе го снема за 200 години. Во чест на исчезнатиот глечер присутните поставија спомен плоча, насловена ОК. (Видео)

Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 18:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.