Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Понеделник, 19 Август 2019

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур, наречен ОК кој целосно се истопи. За еден ден се истопија 12,5 милијадри тони мраз, а беше прогнозирано тоа да се случи до 2070 година. Промената на климатските промени го забрза топењето за 6о години порано, што претставува глобален климатски проблем.

Во негова чест беше поставен споменик, а геологот Одур Сигурисон кој уште пред 10 години го прогласи за мртов. На настанот се читаше поезија, се одржа едноминутен молк, се постави и табла, „Писмо на иднината„ што треба да претставува потсетник за уништувањето на природата.

„Ок е првиот исландски глечер што го загуби статусот на глечер. Во наредните 200 години, сите наши глечери се очекува да го следат истиот пат. Овој споменик е признание дека знаме што се случува и што треба да се направи. Само Вие ќе знаете дали тоа го направивме. “

„Се чувствувам тажно, мислам дека овој момент ќе го памтат многу идни генерации. Сигурна сум дека дури и моите внуци би ме прашале, зошто не сум сторила повеќе“ - вели Гунхилдур Халгримсдотир - студентка.

Премиерката на Исланд, Катрин Јакобсдотир, предупреди дека ова е само почеток и дека многу скоро, ваквите сведоштва ќе бидат се побројни. Исланд секоја година губи по околу 11 милијарди тони мраз, глобалното затоплување го зема данокот.

„Ние го гледаме лицето на климатската криза на различни начини ширум светот, но тоа е иста климатска криза. Ни треба межународна соработка, мора да размислими на каков начин ќе се соочиме со овој предизвик“ - рече Катрин Јакобсдотир – премиерка на Исланд .

Научниците години наназад предупредуваат за последиците од глобалното затоплување. Куси и долгометражни документарци говорат за топењето на стотици тони мраз, а неодамнешната фотографија која ја сними данскиот метеоролог Стефен Олсен на која е прикажана како кучиња влечат санка по вода на Гренланд е најнов доказ дека топењето се случува дури 60 години порано од првичните предвидувања.

Со цел да се зголеми притисокот кон светските влади во пресрет на Самитот за климатска акција на Обединетите Нации на крајот на септември во Њујорк, и Конференцијата за климатски промени во Сантјаго де Чиле во декември, почнувајќи од 20-ти септември на светско ниво започнува глобална климатска акција на секојдневни протести.
Двата настани ќе бидат клучни за донесувањето одлуки во насока на задржување на глобалното загревање под критичната граница од 1.5 степени Целзиусови.

Окјокул е првиот глечер кој „исчезнал“ во Исланд. Но, геологот Сигурисон вели дека целиот мраз во државата ќе го снема за 200 години. Во чест на исчезнатиот глечер присутните поставија спомен плоча, насловена ОК. (Видео)

Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 18:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.